پمپ هیدرولیک پره ای


پمپ پره ای هیدرولیک که با اصطلاحات : پمپ کارتریجی هیدرولیک ، کارتریج پمپ هیدرولیک نیز شناخته می شود در نصب بسیاری از سیستمهای صنعتی با حداکثر فشار ۲۰۰ بار به کار برده می شوند. 

مزیت اصلی پمپهای پره ای پمپاژ آزاد و تولید سر و صدای کم می باشد. شفت روتور با پره های شعاعی نصب شده توسط یک محرک یا موتور به حرکت در می آیند. حلقه مولد بصورت دایره وار و در حالت گریز از مرکز قرار گرفته که میزان گریز از مرکز تعیین کننده جابجایی پمپ است.

هنگامی که گریز از مرکز تا درجه صفر کاهش می یابد جابجایی پمپ ۰ cm3 می باشد. از آن لحظه پمپ هیچ روغنی را پمپاژ نمی کند.

مکش و انتقال: فضای بین پره ها توسط روتور به حرکت در می آیند. در قسمت مکشی حجم این فضاها افزایش پیدا می کند و توسط روغن خط مکشی پر می شوند. در قسمت فشار حجم این فضاها کم می شود و روغن بلاجبار وارد خط فشار می شود.

فشار موجود در بخش فشار توسط مقاومت موجود در سیستم تعیین می شود. مهمترین مقاومت در سیلندر هیدرولیکی یا موتور هیدرولیکی است.

در میان پمپ های مختلفی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد پمپ پره ای ، یکی از انواع پر کاربرد به شمار می آید. در واقع باید گفت پمپ پره ای به عنوان پمپ های فشار متوسط در صنایع مختلف مطرح می باشند.


جهت دریافت مشاوره، خرید، فروش، تامین قطعات، تعمیر و همچنین اطلاع از موجودی و قیمت روز با کارشناسان زبده ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک تماس حاصل نمایید. شماره تماس:

۶۶۶۸۳۲۶۰


ساختار فیزیکی پمپ های پره ای یا همان پمپ تیغه ای

اگر بخواهیم پمپ پره ای را از لحاظ ساختار فیزیکی مورد بررسی قرار دهیم. باید بگوییم که این پمپ ها از یک روتور و چندین پره ساخته می شوند. معمولا پمپ های پره ای با یک هسته می باشند و همین عامل باعث شده است سر و صدای این پمپ ها کم باشد و در واقع این موضوع تبدیل به یک مزیت در رابطه با این پمپ ها شده است.

پره ها در داخل روتور قرار گرفته اند و حرکت آن ها به صورت شعاعی می باشد. سرعت حرکت این پره ها را می توان از ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دور دانست حتی در برخی مدل های آن سرعت پره ها به ۲۴۰۰ دور هم می رسد.

عملکرد پمپ پره ای به صورت پمپاژ آزاد است و این موضوع به عنوان یکی از مزیت های دیگر این پمپ ها مطرح می باشد. بازدهی حجمی که برای پمپ کارتریجی در نظر می گیرند چیزی حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد می باشد که برای بازدهی کلی باید گفت این مقدار به دلیل نشتی که درروتور پایین وجود دارد به ۷۵ تا ۸۰ درصد می رسد.

نحوه کارکرد پمپ پره ای

پمپ پره ای هیدرولیک

 

هنگامی که پمپ پره ای شروع به کار می کند فاصله ی بین روتور و رینگ در نیم دور چرخش اولیه محور بیشتر می شود و در نتیجه انبساط حجمی در آن ایجاد می شود و همین انبساط حجمی فشار را کاهش داده و باعث افزایش مکش می شود. با ایجاد مکش، سیال به سمت ورودی پمپ انتقال داده می شود.

در نیم دور دوم یا ثانویه فضای بین پره ها کاهش پیدا کرده و باعث می شود سیال با فشار بالاتر به طرف خروجی هدایت شود.

برای این که در طی این عملیات مکش، در پمپ کارتریجی حباب ایجاد نشود، باید قسمت مکش را در درجه ی ۰/۱ یا ۰/۲ تنظیم کرد. فشار ایجاد شده در پمپ پره ای در طی این عملیات حداقل باید به ۰/۸ برسد.

در پمپ های پره ای به وسیله ی تنظیم دستی و به کمک رینگ بادامکی، مقدار خروج از مرکز قابلیت تنظیم خواهد داشت. در کارتریج پمپ هیدرولیک برای ایجاد ارتباط بین پره ها از پین های فشاری یا فنر های سبک استفاده می کنند.

پمپ پره ای هم مانند سایر پمپ ها به صورت موازی و سری در بازار موجود می باشند. برای اتصال سری باید ظرفیت هر دو پمپ با هم برابر و در واقع خروجی یکی از پمپ ها خروجی پمپ دیگر باشد. در واقع در این نوع اتصال، پمپاژ با دو برابر فشار انجام خواهد گرفت.


پمپ هیدرولیک پره ای

از انواع کارتریج پمپ هیدرولیک می توان به پمپ پره ای هیدرولیک اشاره کرد. که از روتور و پره ساخته شده اند. در پمپ های پره ای هیدرولیکی پره ها در قسمت هایی که بر روی شیار هایی که بر روی روتور تعبیه شده اند، قرار می گیرند و حرکت آن ها در درون این شیار ها به صورت لغزشی می باشد.

روتور نیز به وسیله ی خار های در نظر گرفته شده به شفت متصل می شوند و به وسیله ی آن شروع به چرخیدن می کنند و با ایجاد نیروی گریز از مرکز باعث می شوند که پره ها به بدنه بچسبد. در نتیجه این عملیات مکش ایجاد می شود و به وسیله ی این مکش روغن هیدرولیک به سمت خروجی پمپ پره ای منتقل می شود.

در مواردی که سیال مورد انتقال خاصیت خوردگی یا ساییدگی داشته باشد استفاده از این پمپ ها توصیه نمی شود. استفاده از پمپ های پره ای هیدرولیکی زمانی که سیال مورد انتقال ویسکوزیته بالایی داشته باشد به هیچ وجه گزینه ی مناسبی نخواهد بود.

این نوع پمپ های پره ای در شکل های مختلف توسط کارخانه های متعددی به بازار عرضه می شوند که برای تعیین قیمت پمپ پره ای باید همه ی عوامل موجود در تولید را مورد بررسی قرار داد.

در این بین پمپ های هیدرولیکی که توسط تولید کنندگان اروپایی یا آمریکایی تولید می شود از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود. قیمت پمپ هیدرولیک پره ای که در شرکت های اروپایی یا آمریکایی تولید شده باشد حدود ۲ تا ۳ برابر گران تر از پمپ های تولید شده در شرکت های دیگر است.

البته نباید این نکته را هم فراموش کرد که در چند سال اخیر کارخانه های داخلی هم در تولید پمپ پره ای پیشرفت قابل توجهی داشته اند و پمپ هایی را تولید کرده اند که از لحاظ کیفیت با نمونه های خارجی برابری می کنند.


کاربرد انواع پمپ پره ای

به دلیل وجود مزایای فراوان پمپ­ کارتریجی نسبت به پمپ های دنده ای،امروزه استفاده از این نوع پمپ ها در مصارف صنعتی بسیار رایج شده است.

همانطور که میدانید پمپ ها انواع مختلفی داشته و هر کدام در بخشی از صنعت قابل استفاده می باشد. برای مثال میتوان به کاربرد کارتریج پمپ هیدرولیک در مصارفی همچون خودروسازی، هوا و فضا و انتقال سیالات گوناگون اشاره کرد.

پمپ پره ای هیدرولیک معمولا به عنوان پمپ های فشار قوی در قسمت های مختلف اتومبیل ها از جمله فرمان خودرو، سیستم تهویه هوا و پمپ های اتومات مورد استفاده قرار میگیرد

پمپ های پره ای فشار متوسط در دستگاه هایی مانند کربناتور و در کارخانه های تولید نوشابه های گازدار کاربرد دارد. این دستگاه قادر است تا عمل کربناسیون را انجام دهد و مایع تصفیه شده را با گاز دی اکسید کربن مخلوط کند.

همچنین قادر است تا با انتقال گاز کم فشار، در تزریق هوای ثانویه و کنترل انتشار گازهای خروجی خودرو مورد استفاده قرار گیرد

پمپ خلا نیز یکی از رایج ترین انواع پمپ پره ای می­باشد که کاربردهای فراوانی را در صنعت خودرو سازی و ساخت کمک ترمزهای قدرتمند و هدایت ابزارهای پروازی در هواپیماهای سبک دارد.


جهت دریافت مشاوره، خرید، فروش، تامین قطعات، تعمیر و همچنین اطلاع از موجودی و قیمت روز با کارشناسان زبده ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک تماس حاصل نمایید. شماره تماس:

۶۶۶۸۳۲۶۰