پمپ دنده ای پارکر Parker

پمپ دنده ای پارکر Parker شرکت دنیسون تاریخچه ای بسیار قدیمی دارد و آن بر می گردد به سال ها پیش ، حتی پیش از جنگ جهانی اول یعنی سال  هجری قمری ۱۹۰۰ ! در ابتدا نامی دیگر برای خود داشت و آن را با نام شرکت کوک موتور می شناختند . این شرکت توسط آقای کو بنیان گذاشته شده است. در ابتدا این شرکت بر روی موتور های پر قدرت آن هم از نوع احتراقی کار می کرده است .

حتی بعد از جنگ جهانی دوم به کار خودش ادامه می دهد. در سال ۱۹۲۵ هجری قمری موسس آن اعلام بازنشستگی می کند در این زمان بیل دنیسون جای آقای کوک را پر می کند . بیل دنیسون در ابتدای کار خود ابتکار های جدیدی به خرج میدهد. وی در آن زمان ها به تولید ابزاز های هیدرولیکی و ماشین های هیدرولیکی می پردازد. او بعد ها در این زمینه با کارخانه های دیگر همکاری به عمل می آورد  و به تولید تجهیزات هیدرولیکی مشغول می شود. این شرکت سال ها محصولات خود را با نام دنیسون هیدرولیک در بازار معرفی میکرد و به فروش می رساند .

با این حال با پیشنهادی خود در سال ۲۰۰۳ به وسیله شرکتی بهتر و بالاتر به نام پارکر PARKER آمریکا خریده می شود. قیمت توافقی برای شرکت دنیسون هیدرولیک ۲۴۰ میلیون گفته شده است.اکنون محصولات این شرکت تاریخی به نام دنیسون پارکر DENISON\PARKER به فروش می رود ودر بازار فروش پمپ کارتریجی دنیسون به این اسم شناخته شده است، برند دنیسون در ابتدا از یک شرکت فرانسوی بود که در نهایت با یک شرکت آمریکایی ترکیب شد و برند دنیسون پارکر DENISON/PARKER را به وجود آورد.


محصولات پارکر Parker

محصولات تولیدی شرکت دنیسون پارکر در رده محصولات صنعتی هیدرولیک می باشد. محصولاتی چون انواع پمپ هیدرولیک ، شیرالات برقی ، جک  و  …

در بازار فروش محصولات صنعتی ایران پمپ دنیسون پارکر DENISON/PARKER در بین مصرف کنندگان دارای محبوبیت است . همچنین انواع شیرالات هیدرولیک در سیستم مدار های هیدرولیک به کار رفته در کارخانه جات کیفیت و ارائه خدمات همچنین نیاز آن ها به پمپی با کیفیت  و خوب در سیستم هیدرولیک  باعث این محبوبیت در بین عموم بوده است.


برای آگاهی بیشتر از نحوه خرید و دریافت اطلاعات تکمیلی پمپ دنده ای پارکر Parker با کارشناسان ما در شرکت صنعت هیدرولیک نماینده فروش پمپ دنده ای پارکر Parker تماس بگیرید.

شماره تماس: ۶۶۶۸۳۲۶۰


 

پمپ دنده ای پارکر Parker

پمپ دنده ای پارکر Parker شامل پمپ بدنه چدنی و بدنه آلومینیومی از نوع جابجایی ثابت و متغیر بوده و در صنایع مختلف با توجه به سایز، لیتراژ و محیط کار پمپ کاربرد دارد.


ساختمان پمپ دنده ای GEAR PUMP

مهمترین تجهیزات این نوع پمپ ها

چرخ دنده محرک (drive gear)
چرخ دنده هرزگرد (idler gear)
آب بند (case seal& seal)
شافت(drive shaft) و بوش (bushings)

دریچه مکش (suction port)
فلانج (mounting flange)
دریچه خروجی پر فشار(pressure port)


طرز کار پمپ دنده ای ( GEAR PUMP )

با چرخش دنده ها خلأ موقتی ایجاد می شود که سیال را به درون پمپ می کشد (Suction) سپس سیال به قسمت مابین محفظه و دنده ها نفوذ می کند و به محض درگیری دنده ها به هم فشار بالایی ایجاد می شود و سیال به سمت خروجی حرکت می کند Discharge


مزایا و ویژگی پمپ دنده ای داخلی

فقط دارای دو عضو گردانده می باشد.
جریانی یکنواخت و بدون پالس
خودمکش
مکان کارکرد خشک (در یک زمان کوتاه)
امکان چرخش در دو جهت (پرکردن و تخلیه یک مخزن)
تعمیر و نگهداری آسان
بسیار مناسب جهت سیالات با ویسکوزیته بالا
NPSH بسیار پایین


مزایا و ویژگی پمپ دنده ای خارجی

سرعت بالا (rpm بالا)
فشار بالا
کارکرد آرام و بی سر و صدا
ارزان قیمت
حساسیت کم نسبت به گرد و غبار


انواع پمپ دنده ای پارکر Parker

پمپ دنده ای پارکر سری PGP
سری C101/C102
سری G101/G102
سری D
سری H
سری HD


کاربرد پمپ دنده ای پارکر Parker

انتقال قیر، پارافین، گریس، روغن، و ضدیخ
رنگ و رزین
الکل سازی ها
تولید کنندگان مواد شیمیایی
تولید کنندگان مواد آرایشی
تولید کنندگان چسب
صنایع مواد غذایی

 

دانلود کاتالوگ پمپ های دنده ای پارکر Parker

دریافت کاتالوگ پمپ دنده ای پارکر Parker


به منظور دریافت مشاوره، آگاهی از لیست قیمت و سفارش محصولات با مشاورین و کارشناسان شرکت گذرگاه صنعت و تجارت ایرانیان تماس حاصل فرمایید. شماره تماس: ۶۶۶۸۳۲۶۰

پمپ دنده ای GEAR PUMP

پمپ هیدرولیک دنده ای یک نوع پمپ جابجایی مثبت می باشد. در پمپ های دنده ای هیدرولیک، با استفاده از چرخش پمپ دنده ای با چرخش چرخ دنده ها که با پوسته پمپ در آب بندی کامل قرار دارند، در ورودی پمپ خلا ایجاد می شود و با قرار گرفتن در شیارهای چرخ دنده ها به سمت خروجی پمپ منتقل می شود. یک پمپ دنده ای جریان روغنی به سیستم تحویل می دهد.

پمپ دنده ای از جمله پرکاربردترین گروه پمپ های هیدرولیک هستند که به دو گروه اصلی پمپ دنده داخلی و پمپ دنده خارجی تقسیم می شوند که با توجه به نوع نیاز در هر صنعتی می توان از آنها استفاده کرد. حرکت اصلی در این پمپ ها به صورت رفت و برگشت نیست، بلکه چرخش است که منجر به انجام کار در این پمپ ها می شود.

نحوه عملکرد پمپ دنده ای هیدرولیک به این ترتیب است که در داخل آن دو چرخ دنده با هم درگیر هستند که به یکی از آنها چرخ دنده هرزگرد و به دیگری چرخ دنده محرک گفته می شود. هرگاه چرخ دنده ها حرکت کنند، دندانه ها از هم فاصله گرفته و به این ترتیب با ایجاد مکش، سیال به داخل دندانه ها کشیده شده و سپس همزمان با عبور از میان دندانه ها به طرف دریچه ی خروجی پمپ حرکت می کند.

آببندی بین دندانه های پمپ این اجازه را نمی دهد که روغن به سمت دریچه ورودی باز گردد و الزاما به سمت خروجی پمپ حرکت خواهد کرد.


جهت خرید و دریافت مشاوره در خصوص انواع پمپ های هیدرولیک دنده ای اصلی، پریمکو و چینی با کارشناسان ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک، نماینده فروش پمپ های دنده ای پریمکو در ایران تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ۶۶۶۸۳۲۶۰


نحوه عملکرد پمپ دنده ای هیدرولیک:

در تصویر زیر نحوه عملکرد پمپ دنده ای هیدرولیک را به طور شماتیک ملاحظه می کنیم.

پمپ دنده ای هیدرولیک در گروه پمپ های جابجایی مثبت قرار می گیرد؛ در این نوع پمپ ها با هر دور چرخش دندانه ها حجم معینی سیال از داخل پمپ عبور می کند. با توجه به اینکه پمپ های دنده ای قادر هستند محدوده ی وسیعی از دبی و فشار کاری را پوشش می دهند، پرکاربردترین گروه از پمپ های هیدرولیک محسوب می شوند؛ علاوه بر این با توجه به قیمت این پمپ ها کاربردشان برای ساخت یونیت هیدرولیک نیز مناسب می باشد.


انواع پمپ هیدرولیک دنده ای

در پمپ های دنده ای هیدرولیک با دو گروه اصلی این تجهیز صنعتی روبرو هستیم:

 1. پمپ دنده ای خارجی
 2. پمپ دنده ای داخلی

شمای ساده نحوه کارکرد پمپ دنده ای هیدرولیک

شمای ساده نحوه کارکرد پمپ دنده ای هیدرولیک


جهت خرید و دریافت مشاوره در خصوص انواع پمپ های هیدرولیک دنده ای اصلی، پریمکو و چینی با کارشناسان ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک، نماینده فروش پمپ های دنده ای پریمکو در ایران تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ۶۶۶۸۳۲۶۰


پمپ دنده خارجی هیدرولیک (External gear pumps)

نمای داخلی یک پمپ دنده ای خارجی

دلایل استفاده گسترده از پمپ های دنده ای خارجی در سیستم های هیدرولیکی به شرح ذیل می باشند:

 1. ایجاد فشار نسبتا بالا با توجه به حجم کم
 2. ارزان قیمت بودن
 3. گستردگی در سرعت
 4. محدوده دما و ویسکوزیته گسترده

همانطور که در شکل زیر مشاهده می شود، پمپ دنده خارجی هیدرولیک از دو چرخ دنده (۷) و (۸) و یک شفت (۳) تشکیل شده است. که در داخل یک پوسته شماره (۱) قرار گرفته است.

در پمپ دنده خارجی هیدرولیک با چرخش یکی از چرخ دنده ها بوسیله سیستم محرک، به چرخش درآمده و چرخ دنده دیگر نیز می چرخد. فضای بین دندانه ها، پوسته و صفحات جانبی، جریانی از روغن را پدید می آورند. در ناحیه ای که دندانه ها از درگیری خارج می شوند و حجم محفظه افزایش می یابد، یک فشار منفی در خط مکش ایجاد شده و رو به افزایش می گذارد. بدین ترتیب سیال موجود در مخزن تحت فشار اتمسفر از مجرای S وارد خط مکش شده و فضای بین دندانه ها را پر می کند.

در این ناحیه و به دلیل وجود آب بند داخلی، روغن به سمت مجرای خروجی پرفشار P فرستاده می شود. در پمپ دنده ای هیدرولیک توجه به تجهیز نشت بند بسیار مهم به نظر می رسد.

نقشه مهندسی تجهیزات داخلی و شمای کلی یک پمپ دنده ای خارجی

نقشه مهندسی تجهیزات داخلی و شمای کلی یک پمپ دنده ای خارجی

 • ۱= محفظه
 • ۲= فلنج
 • ۳= شفت ورودی
 • ۴ و ۵= محل قرار گیری بلبرینگ ها
 • ۶= پوشش خارجی
 • ۷ و ۸= چرخدنده ها
 • ۹= نشت بند (سیل)

در پمپ دنده ای خارجی هیدرولیک، با دو نوع متفاوت رو به رو هستیم:

 1. یک محوره
 2. دو محوره

این تقسیم بندی زیرمجموعه چرخ دنده های ساده و یا هلیکال (مارپیچ) است. نوع هلیکال اصولا در مواردی استفاده می شود که جریان آرام تری نسبت به چرخ دنده ساده می خواهیم و همچنین ظرفیت بالاتری از پمپ دنده ای لازم داریم. اگرچه حتی چرخ دنده ساده نیز جریان آرام و یکنواختی تولید می کند. معمولا نوع کوچک این پمپ ها در سرعتی بین ۱۷۵۰ دور در دقیقه تا ۳۴۵۰ دور در دقیقه و در نوع بزرگ پمپ تا ۶۵۰ دور در دقیقه کار می کنند.

پمپ دنده خارجی نسبت به سایر انواع گروه های پمپ دنده ای هیدرولیک کاربرد چشمگیرتری دارد. پمپ دنده ای خارجی هیدرولیک دارای تلرانس اندکی می باشد و شافت اصلی از دو طرف ساپورت می شود. این مطلب باعث می شود ظرفیت پمپاژ آن تا ۲۰۰ BAR/3000psi برسد، که پمپ دنده ای خارجی را برای استفاده از هیدرولیک مناسب می کند.

در تصویر زیر نحوه ی عملکرد پمپ دنده خارجی را مشاهده می کنیم. روغن هیدرولیک از یک سمت وارد شده و با عبور از بین چرخ دنده ها به سمت خروجی حرکت می کند؛ به این ترتیب با کمک پمپ دنده ای هیدرولیک انرژی روغن هیدرولیک، تبدیل به انرژی مکانیکی می شود.

جهت خرید و دریافت مشاوره در خصوص انواع پمپ های هیدرولیک دنده ای اصلی، پریمکو و چینی با کارشناسان ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک، نماینده فروش پمپ های دنده ای پریمکو در ایران تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ۶۶۶۸۳۲۶۰


پمپ دنده داخلی هیدرولیک (Internal gear pumps)

در پمپ دنده داخلی هیدرولیک می توان به ویژگی کم صدا بودن آن ها اشاره کرد. به همین خاطر از این تجهیز صنعتی در هیدرولیک صنعتی و وسایلی که در محیط بسته کار می کنند، استفاده می شود. از این نوع پمپ هیدرولیک دنده ای معمولا به منظور روانکاری پمپ روغن و تغذیه به عنوان شارژ پمپ، در فشار های کمتر از ۱۰۰۰ PSI استفاده می شود.

شکل زیر اجزای تشکیل دهنده یک پمپ دنده داخلی هیدرولیک را نشان می دهد. همان طور که مشاهده می شود، پمپ دنده داخلی هیدرولیک شامل یک چرخ دنده خارجی (۴)، شفت (۳) و پوسته خارجی (۱) است.

نقشه مهندسی و اجزای تشکیل دهنده یک پمپ دنده داخلی هیدرولیک

نقشه مهندسی و اجزای تشکیل دهنده یک پمپ دنده داخلی هیدرولیک

 1. محفظه
 2. پوسته
 3. روتور چرخ دنده
 4. چرخ دنده داخلی
 5. نمای کلی

دوران چرخ دنده ها در پمپ هیدرولیک دنده ای بواسطه انتقال قدرت به آن ها باعث شده که روغن مکیده شده از منبع به محفظه بین دنده ها هدایت شود. بدین ترتیب فضای بین دنده ها افزایش یافته و موجب مکش سیال می شود. این افزایش فضای مکش در یک زاویه ۱۲۰ درجه اتفاق می افتد. وقتی که محفظه ها به دریچه فشار می رسند، فضای بین دنده ها کاهش می باید و روغن پرفشار به مجرای خروجی رانده می شود.


پمپ دنده داخلی هیدرولیک (پمپ ماه و ستاره ای هیدرولیک)

به طور کلی پمپ دنده داخلی به دلیل داشتن ابعاد فشرده و قیمت به نسبت ارزان در سیستم های هیدرولیک، کاربرد چشمگیری دارند. پمپ های دنده داخلی نمونه ای از پمپ های دنده ای هیدرولیک هستند که گاها با نام پمپ ماه و ستاره ای شناخته می شوند.

کاربرد پمپ دنده داخلی هیدرولیک یا پمپ ماه و ستاره بیشتر برای روغنکاری و تغذیه در فشارهای کاری کمتر از ۱۰۰۰ psi است اما انواع چند مرحله ای این پمپ ها امکان کار در فشارهای ۴۰۰۰ psi را هم فراهم می کند.

پمپ دنده داخلی هیدرولیک

پمپ دنده داخلی

با مشاهده شکل بالا ساختمان و نحوه عملکرد پمپ دنده داخلی را مشاهده می کنیم که شامل یک چرخ دنده داخلی، یک چرخ دنده ساده، آب بندی هلالی شکل و پوسته خارجی است. با دوران چرخ دنده ها به دلیل انتقال قدرت موجب مکش سیال از مخزن و هدایت روغن در اطراف آب بند هلالی شکل می شود، این آب بند مانند یک جدا کننده مجاری مکش و تخلیه عمل می کند و هرگاه دندانه ها در سمت دیگر آب بند با یکدیگر درگیر شوند، سیال به سمت مجرای خروجی پمپ رانده خواهد شد.

نحوه عملکرد پمپ دنده داخلی هیدرولیک


مزایا و معایب پمپ دنده داخلی هیدرولیک

پمپ دنده داخلی مانند هر تجهیز صنعتی دیگر می تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. مزیت های استفاده از پمپ دنده ای هیدرولیک بسیار بیشتر از معایب آن است که همین موضوع توجیه مناسبی برای استفاده از این پمپ ها در صنایع است.

از جمله مزیت های پمپ دنده داخلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تعمیر و نگهداری آسان داشته و همچنین جریانی پیوسته و بدون پالس دارند و یک مزیت مهم دیگر اینکه قادرند در هر دوجهت چرخش کنند (چرخش در هر دو جهت به این معناست که می توانند به عنوان پمپی برای تخلیه یا پر کردن مخزنی مورد استفاده قرار بگیرند.)

این پمپ ها دارای سرعت عملکرد و فشار نسبتا پایینی هستند که در برخی موارد می تواند از معایب این پمپ ها محسوب شود. علاوه بر موارد ذکر شده وزن کم پمپ های دنده داخلی و مناسب بودن این پمپ ها برای کار با سیال هایی با ویسکوزیته های مختلف مزیت مهمی محسوب می شود؛ همچنین لازم به ذکر است که پمپ های دنده داخلی کم صداتر از پمپ های دنده خارجی هستند.


جهت خرید و دریافت مشاوره در خصوص انواع پمپ های هیدرولیک دنده ای اصلی، پریمکو و چینی با کارشناسان ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک، نماینده فروش پمپ های دنده ای پریمکو در ایران تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ۶۶۶۸۳۲۶۰


در شکل زیر نمایی از یک پمپ دنده داخلی هیدرولیک یا پمپ ماه و ستاره هیدرولیک را مشاهده می کنیم که به واسطه برش بدنه آن امکان دیدن اجزای داخلی اش فراهم شده است.

پمپ ماه و ستاره ای هیدرولیک

پمپ دنده داخلی

معمولا از پمپ های دنده داخلی هیدرولیک در موارد زیر استفاده می شود:

 1. پمپ دنده ای داخلی هیدرولیک درعین حال که جهت پمپ کردن سیالات رقیق مانند حلال ها، روغن ها و غیره کاربرد دارد، برای سیالات غلیظی چون آسفالت، شکلات و قیر نیز استفاده می شود.
 2. در ماشین آلات راهسازی مانند پمپ فرمان و پمپ هیدرولیک کاربرد دارد.
 3. پمپاژ انواع روغن ها و روغن داغ، روانکار های صنعتی، سوخت (گاز مایع، بنزین، گازوئیل، مازوت، نفت سیاه و غیره)
 4. برای پمپاژ رزین ها و پلیمر ها
 5. الکل ها و حلال ها
 6. فوم پلی یورتان
 7. مواد غذایی مانند شکلات، کره بادام زمینی، رنگ، جوهر، رنگ دانه
 8. صابون
 9. گلیکول
نمونه برش خورده یک پمپ دنده داخلی هیدرولیک

نمونه برش خورده یک پمپ هیدرولیک


جهت خرید و دریافت مشاوره در خصوص انواع پمپ های هیدرولیک دنده ای اصلی، پریمکو و چینی با کارشناسان ما در فروشگاه صنعت هیدرولیک، نماینده فروش پمپ های دنده ای پریمکو در ایران تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ۶۶۶۸۳۲۶۰


نحوه عملکرد پمپ دنده ای هیدرولیک از نوع دنده داخلی را در تصویر زیر مشاهده می کنیم.

جنس ساختاری پمپ دنده داخلی هیدرولیک

 1. بدنه (سر، پوسته، براکت): چدن، فولاد، فولاد ضد زنگ
 2. چرخ دنده ها: چدن، فولاد، فولاد ضد زنگ
 3. بوش: گرافیت کربن، برنز، کاربید سیلیسیم، کاربید تنگستن، سرامیک، Colomony و مواد دیگر
 4. شافت: فولاد آلیاژی، استنلس استیل
 5. آب بند شافت: آب بندی مکانیکی جزء آب بندی مکانیکی کاتریج استاندارد، آب بندی مانع گاز، پمپ های محور مغناطیسی

چطور عمر پمپ دنده داخلی هیدرولیک خود را افزایش دهیم؟

رعایت کردن مجموعه ای از قواعد ساده می تواند عمر هر تجهیز صنعتی را بیشتر کند. از جمله عوامل تاثیرگذار برای بهبود عملکرد پمپ های دنده داخلی یا پمپ ماه و ستاره جهت افزایش طول عمر آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. روغن وارد شده در پمپ باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشد.
 2. پمپ حین کار حاوی روغن باشد یا به اصطلاح خشک نباشد، خشک کار کردن منجر به سایش دندانه های پمپ خواهد شد.
 3. هر شرکت تولید کننده پمپ دنده داخلی مجموعه ای از الزامات را جهت نگهداری پمپ ذکر می کند که حتما باید آن ها را رعایت کرد.
 4. در صورت مشاهده نشت روغن از پمپ، در اولین فرصت مشکل را برطرف کرد.
 5. لرزش بیش از حد پمپ هم یک عامل اخطار دهنده برای اشکال در مدار است.